Copyright © 2009 all right reserved
Design by TOLLjump
Úvod
O mne
Fotoalbum
Činčila veľká
Google Pagerank - cv-mizerak.szm.skGoogle Pagerank
Historia

     Menom činčila sa v prírodopise nazýva skupina juhoamerických hlodavcov, ktoré  sa podobajú zajacom. Prírodopis rozoznáva dva druhy činčily, a to  viskače a činčilu pravú. Obidva druhy žijú v Andách. Vyznačujú sa  hodvábne mäkkou, šedou kožušinou, ktorej vlas je dlhý 3 - 5  cm, ktorý nazývame činčilový.  Všetky druhy sú človeku užitočné mäsom a kožušinou.
Už v dobe Inkov spracuvávali Peruáci vlas činčily na šatky a iné látky, ktoré boli veľmi vyhľadávané. Tieto  kožušiny sa dostávajú na územie Európy v 18. storočí cez Španielsko.  Keďže je o tieto kožušiny veľký záujem začína byť kožušina činčily pravej  nedostatkovým artiklom. Prebývajúci nedostatok pravých  kožušinových zvierat nútil  obchodníkov vyrábať napodobeniny  kožuším týchto zvirat. A tak bolo len otázkou času, kedy sa niekto pokúsi vyšľachtiť králikov, ktorých prírodná farba kožušiny by sa podobala farbe srsti činčily pravej.
     Prvé správy o králikovi Činčile sú z roku 1868kedy sa o tomto králikovi zmie
ňuje R. Darwin a v roku 1874 prof. F. Zurn. Ale nejde tu ešte o králika činčilu, ale o dnešného strieborného králika v najsvetlejsňšej variácii. Králik Činčila  sa objavuje až  v roku 1913 vo Francúzsku  v chove ing. Dybowského.
     Zafarbenie králika činčila je podmienené génom ,,Achi", ktorý stojí v albinotickej sérii  za génom ,,AA", ktorý je základným faktorom pre farbu. V genetickom založení  pre farbu srsti je len malý rozdiel medzi tzv. divokým sfarbením a sfarbením králika činčily, ktorý je len ochudobnený o žltý pigment. Pre králika činčilu je charakteristickým rysom vrstvenie sfarbenia vlasu. Ten je odspodu  do dvoch tretín  dĺžky tmavo modro-šedý, potom  nasleduje asi 0,5  cm široký prúžok bielej farby, ktorý prechádza  v čierne alebo biele končeky chlpov. Medzi týmito vrstevnato sfarbenými  chlpami vynikajú  celočierne pasíky. Toto vrstevnaté sfarbenie vynikne pri  rozfúknutí srsti. Z vonku keď nie je srsť rozfúknutá sa farba činčily javí ako šedomodrá  s čierno-bielym vlnovitým  husienkovaním. Brucho je bielej farby so šedomodrou podstavou.
     Pôvodný králik činčila  bol malý vo váhe 2,5  až  3,5  kg svetlý  s jemným husienkovaním. Z francúzska sa dostal v roku 1915 do Anglicka, kde nastalo rozdelenie na dva typy menší svetlejší a väčší  tmavší. Väčší tyxp nazývame veľkou činčilou vyšľachtili  Angličania krížením so železným  belgickým obrom. Z Anglicka sa tento králik  činčila dostal  v roku 1920 do Švajčiarska a do Nemecka, oskiaľ sa rozšíril do ostatných stredoeurópskych štátov.
     Roku 1922 - 1929, ktoré sú v znamení rozmachu európskeho králikarstva, sú začiatkom chovu králika činčily na území vtedajšieho Československa, sú to však i roky a doba chovateľských zmätkov,  ktoré boli vyvolané tvarovou a mnohofarebnou  rôznorodosťou tohto králika. 

Vznik a pôvod plemena
     Králik sfarbenia ,, Činčila,, sa prvýkrát objavil vo Francúzsku v chove Ing. Dybovského r. 1913. Sfarbením pripomínal, resp. imitoval Činčilu pravú - vlnatú ( existuje viacero druhov a poddruhov ),  hlodavca, veľkosťou pripominajúceho našu veveričku, žijúceho v pohoriach Ánd s veľmi kvalitnou kožus
ňšinou,  na trhu vysoko cennou, pre svoje vynikajúce tepelno - izolačné vlastnosti a nádherné sfarbenie. Kedže sa vyskytol králik tohoto sfarbenia, začalo sa s jeho šľachtením.
     Pôvodný králik Činčila bol malý s hmotnosťou 2,5 - 3,5  kg. Z Francúzska sa r. 1915, dostal do Anglicka, kde bol rozdelený na dve typy. Väčší bol v ďalšej dobe šľachtený  pomocou Belgického Obra železitého a dostal názov Činčila veľká (Čv). Z Anglicka sa Čv rozšírila cez  Švajčiarsko do Nemecka a odtiaľ do vtedajšieho Československa. Klub chovateľov Čv bol založený r. 1963 v Krom
ěříži.